Muzyka jest jedną z najdłużej znanych ludzkości form rozrywki. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że muzyka w pewien sposób wpłynęła na rozwój cywilizacyjny naszego gatunku. Przez cały czas ewoluowała, tak że obecnie mamy całe mnóstwo gatunków muzycznych wśród których każdy człowiek może znaleźć coś co przypadnie mu do gustu. Od muzyki klasycznej, przez muzykę popularną do nurtów alternatywnych. Kiedy byłem mały wydawało mi się, że starzy ludzie słuchają tylko muzyki klasycznej albo jakichś starych szlagierów, ale teraz im jestem starszy tym zabawniejsze wydaje mi się jak my sami, tzn. ludzie wychowani na muzyce już dość nowoczesnej, będziemy się prezentować w oczach naszych wnuków. Wyobraźcie sobie na ten przykład 70-letniego metala…

Gusta muzyczne

Gusta muzyczne są tematem na jaki nie powinno się zbyt dużo mówić. A już na pewno nie pejoratywnie. Co komu się podoba to już jego indywidualna sprawa i nie nam to oceniać. Młodzież ma tendencje do fanatyzmu pod względem upodobań muzycznych co objawia się wyśmiewaniem ludzi słuchających innego rodzaju muzyki. To przechodzi z wiekiem podobnie jak upodobania odnośnie słuchanej muzyki. Moim zdaniem powinno się mieć otwarty umysł i nie oceniać niczego zbyt kategorycznie. Sam wiem to z własnego doświadczenia ponieważ muzyka jakiej słuchałem w wieku 10 lat była kompletnie inna od tej jakiej słuchałem w wieku lat 20. Wprawdzie to czego lubię słuchać teraz jest w pewnym stopniu rozwinięciem tego co słuchałem gdy miałem lat 20, ale od tamtego czasu poznałem wiele interesujących rodzajów muzyki, na które wówczas patrzyłbym nawet z obrzydzeniem.

Poszukiwanie nowych źródeł inspiracji

Człowiek dla którego muzyka wiele znaczy powinien stale rozwijać swój światopogląd muzyczny i szukać nowych ciekawych zespołów, które grają ten typ muzyki jaki lubi. Fascynujące możliwości pod tym względem dał nam Internet. Jestem w 100% przekonany, że gdyby nie on to mój gust muzyczny byłby dziś diametralnie inny. Dzięki Internetowi poznałem twórczość wielu zespołów o jakich nigdy bym się nie dowiedział. Nie można ograniczać się tylko do tego co grają w radio bo tam króluje tylko muzyka z popularnego nurtu, a tymczasem jest wielu twórców tworzących przepiękną muzykę, którzy z racji na swój niszowy charakter nigdy nie zostaliby zagrani przez dużą rozgłośnię radiową.

Moja przygoda z muzyką to ciągłe poszukiwania i odkrywanie nowych dźwięków. Zauważyłem, że co kilka lat zmieniają się moje preferencje co do tego co akurat lubię słuchać, choć nieustannie wracam do twórczości artystów jakich utwory słuchałem też wcześniej. Otwarcie się na różne gatunki muzyki sprawi, że nie poczujesz nudy, zawsze będzie coś nowego co wpadnie ci w ucho.